5th NSKA INTERNATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP 2011

12-14 May, 2011 Kathmandu, Nepal

RESULT - BOYS

BOYS 20 kg

1ST PLACE

Ashish Dhimal

Nepal

2ND PLACE

Ashish Gurung

Nepal

3RD PLACE

Mayur Modak

India, Ashihara

3RD PLACE

Talaj Kumar

India, Tao

 

BOYS 25 kg

1ST PLACE

Krishna Thapa

Nepal

2ND PLACE

Sahil

India, ISKF

3RD PLACE

Amit Siwakoti

Nepal

3RD PLACE

Saurav Galiyan

India, Karate Do Federation

 

BOYS 30 kg

1ST PLACE

Dikesh Manandhar

Nepal

2ND PLACE

Pradip Bogati

Nepal

3RD PLACE

Ajay Yadav

India, ISKF

3RD PLACE

Milan Biryani

India, Tao

 

BOYS 35 kg

1ST PLACE

Sushant Modak

Nepal

2ND PLACE

Waquar Hussain

India, Tao

3RD PLACE

Rajib Manandhar

Nepal

3RD PLACE

Dibyamaya Nayak

India, Japan Shotokai

 

BOYS 40 kg

1ST PLACE

Himanshu

India, ISKF

2ND PLACE

Shiva K.C.

Nepal

3RD PLACE

Santosh Magar

Nepal

3RD PLACE

Sushil Dhando

India, Haryana Sports

 

BOYS 45 kg

1ST PLACE

Suraj Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Binod Shrestha

Nepal

3RD PLACE

Manish Prajapati

Inida, Shitoryu M.P.

3RD PLACE

Mukul Sundarlal

India, WASKA

 

BOYS 50 kg

1ST PLACE

Binod Rokka

Nepal

2ND PLACE

Bikram Rai

Nepal

3RD PLACE

Kamal

India, ISKF

3RD PLACE

Nikhil Patel

India, Shitoryu M.P.

 

BOYS 55 kg

1ST PLACE

Raju Surajlal Kaware

India, WASKA

2ND PLACE

Aita Tamang

Nepal

3RD PLACE

Rajat Vikram

India, Seifukan

3RD PLACE

Niraj Kumar Shrestha

Nepal

 

BOYS 60 kg

1ST PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

2ND PLACE

Ashisha Pancham Rathod

India, WASKA

3RD PLACE

Avinash Singh

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Ashish Chaudhary

Nepal

 

BOYS 65 kg

1ST PLACE

Diwas Shrestha

Nepal

2ND PLACE

R. Singh

India, Jharkhand

3RD PLACE

Sawan

India, ISKF

 

BOYS 70 kg

1ST PLACE

Madan Saut

Nepal

2ND PLACE

Nishkrant Chaturvedi

India, Shitoryu M.P.

3RD PLACE

Lakhveer Singh

India, ISKF

 

BOYS Open kg

1ST PLACE

Diwas Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

3RD PLACE

Raju Surajlal Kaware

India, WASKA

3RD PLACE

Indrajeet

India, Haryana Sports

 

BOYS INDIVIDUAL KATA BELOW 40 kg

1ST PLACE

Sushant Modak

Nepal

2ND PLACE

Krishna Thapa

Nepal

3RD PLACE

Hassan Mohayudeen

UAE

3RD PLACE

Utkarsh Kumar

India, Shitoryu M.P.

 

BOYS INDIVIDUAL KATA BELOW 50 kg

1ST PLACE

Bikram Rai

Nepal

2ND PLACE

Ronit Rai

Nepal

3RD PLACE

Arjun Vijay

UAE

3RD PLACE

Manish Prajapati

India, Shitoryu M.P.

 

BOYS INDIVIDUAL KATA Open

 

 

1ST PLACE

Niraj Kumar Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Jayan Mohan

UAE

3RD PLACE

Avinash Singh

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Suraj B Kamble

India, WASKA

 

BOYS TEAM KATA BELOW 40kg

1ST PLACE

Sushant Modak

Nepal

 

Pradip Bogati

 

Krishna Thapa

2ND PLACE

Aageny Narasimhan

UAE

 

Hassan Mohayudeen

 

Sangeet Kuniyil

3RD PLACE

Washim Khan

India, Shitoryu M.P.

 

Mayank Sharma

 

Utkarsha Kumar

3RD PLACE

Mukesh Kumar Naik

India, Japan Shotokai

 

Biswa Ranjan Champati

 

Deepak Kumar

 

BOYS TEAM KATA BELOW 50kg

1ST PLACE

Sonam Lama

Nepal

 

Binod Rokka

 

Ronit Rai

2ND PLACE

Binod Shrestha

Nepal

 

Aita Tamang

 

Suraj Lama

3RD PLACE

Mohan Meena

India, Shitoryu M.P.

 

Shashwat Nigam

 

Nikhil Patel

3RD PLACE

Arjun Vijay

UAE

 

Sangeet Kuniyil

 

Aageny Narasimhan

 

BOYS TEAM KATA Open

1ST PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

 

Niraj Kumar Shrestha

 

Diwas Shrestha

2ND PLACE

Sonam Lama

Nepal

 

Ronit Rai

 

Bikram Rai

3RD PLACE

Avinash Singh

Japan Shotokai

 

Dibyamaya Nayak

 

Abhijeet Moharana

 

BOYS TEAM KUMITE BELOW 40 kg

1ST PLACE

Sushant Modak

Nepal

 

Shiva K.C.

 

Santosh Magar

 

Suraj Lama

 

Pradip Bogati

2ND PLACE

Rajib Manandhar

Nepal

 

Dikesh Manadhar

 

Krishna Thapa

 

Shyam Pariyar

 

Binod Shrestha

3RD PLACE

Dibyamaya Nayak

India, Japan Shotokai

 

Rajaram Sahoo

 

Mukesh Kumar Naik

 

Smruti Lochan Dash

 

Deepak Kumar

3RD PLACE

Nagnath Medha

India, Ashihara

 

Raju Rokde

 

Nayan Alhah

 

Karan Jadhav

 

Saurav Kakde

 

BOYS TEAM KUMITE BELOW 50 kg

1ST PLACE

Sonam Lama

Nepal

 

Binod Rokka

 

Bikram Rai

 

Ronit Rai

 

Suraj Shrestha

2ND PLACE

Rohit Keer

India, Shitoryu M.P.

 

Mohan Meena

 

Manish Prajapati

 

Shashwant Nigam

 

Nikhil Patel

3RD PLACE

Mokshess Rathore

India, Shitoryu M.P.

 

Aditya Shrivastav

 

Gaurav Singh

 

Rakesh Teekam

 

Pradeep Singh

3RD PLACE

MD. Abas Khan

Inida, Sports Martial Art

 

M.D.K. Feroz Khan

 

M.D. Rajaudin

 

Raja Ranga

 

Manpreet

 

BOYS TEAM KUMITE OPEN kg

1ST PLACE

Diwas Shrestha

Nepal

 

Sanjay Tamang

 

Niraj Kumar Shrestha

 

Ashish Chaudhary

 

Aita Tamang

2ND PLACE

Avinas Singh

India, Japan Shotokai

 

Paras Mahanti

 

Ansuman Sathpathy

 

Abijeet Moharana

 

Maras Ranjan Tandi

3RD PLACE

M.D.K. Feroz Khan

India, Spors Martial Arts

 

Md. Abas Khan

 

S. Lemba Meitei

 

P. Tomba

 

Md. Rajaudin Ephan

 

BOYS KUMITE BELOW 12 YEARS

1ST PLACE

Shiva Narayan Mittal

India, Japan Shotokai

2ND PLACE

Umid Shakya

Nepal

3RD PLACE

Amit Siwakoti

India, WASKA

3RD PLACE

Sushant Modak

Nepal

 

BOYS KUMITE BELOW 14 YEARS

1ST PLACE

Suraj Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Binod Shrestha

Nepal

3RD PLACE

Abhishek Tolani

Inida, Indian Martial Art

3RD PLACE

K.H. Babulal Singh

India, Indian Martial Art

 

BOYS KUMITE BELOW 16 YEARS

1ST PLACE

Niraj Kumar Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Avinash Singh

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Aita Tamang

Nepal

3RD PLACE

Paras Mohapatra

India, Japan Shotokai

 

BOYS KUMITE BELOW 18 YEARS

1ST PLACE

Diwash Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Bikram Rai

Nepal

3RD PLACE

Ashish Rathod

India, WASKA

3RD PLACE

Y. Mutibur

Inida, Sports Martial Art

 

BOYS KUMITE BELOW 20 YEARS

1ST PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

2ND PLACE

Ashish Chaudhary

Nepal

3RD PLACE

Rajendra Singh

India, Jharkhand

3RD PLACE

Feroz Khan

India, Sports Martial Art

 

BOYS KUMITE ABOVE 20 YEARS

1ST PLACE

Diwas Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

3RD PLACE

R.Singh

India, Jharkhand

3RD PLACE

Varun Kishor Singh

India, Jharkhand

 

BOYS /GIRLS MIX KATA BELOW 12 YEARS

1ST PLACE

Rojina Gamal

Nepal

2ND PLACE

Prayag Mahanti

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Rutuja Kamble

India, Ashihara

3RD PLACE

Prerana Yadav

India, Ashihara

 

BOYS KATA BELOW 14 YEARS

1ST PLACE

Hassan Mohayudeen

UAE

2ND PLACE

Aageny Narasimhan

UAE

3RD PLACE

Rajaram Sahoo

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Smruti Lochan Das

India, Japan Shotokai

 

BOYS KATA BELOW 16 YEARS

1ST PLACE

Niraj Kumar Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Sangeet Kuniyil

UAE

3RD PLACE

Avinash Singh

India, Japan Shotokai

3RD PLACE

Dibyamaya Nayak

India, Japan Shotokai

 

BOYS KATA BELOW 18 YEARS

1ST PLACE

Sonam Lama

Nepal

2ND PLACE

Jayan Mohan

UAE

3RD PLACE

Nishkrant Chaturvedi

India, Shitoryu M.P.

3RD PLACE

Abishek Kar

India Japan Shotokai

 

BOYS KATA ABOVE 20 YEARS

1ST PLACE

Diwas Shrestha

Nepal

2ND PLACE

Sanjay Tamang

Nepal

3RD PLACE

Ch. Vivek Teja

India, Budokan

3RD PLACE

Raju Surajlal Kaware

India, WASKA